Burun Estetiği Ankara


Burun estetiği ameliyatı

Burun ameliyatı, estetik operasyonlar içinde en zorlu olanların başında gelir. Bu yüzden hemen yaptırmak yerine önce iyice bir düşünmek gerekir. Burun ameliyatı hem diğer estetik işlemlere göre daha ağrılı hem de görünümünüzü tümden değiştirebilecek bir işlem olduğundan belki birkaç sene bile düşünmek gerekebilmektedir.
Gelişen teknoloji ile burun ameliyatları da eskisi gibi yapılmamaktadır. Burun ameliyatlarının birçok çeşidi vardır. Bunların bazılarında buruk kemikleri kırılarak fakat yeni sistem ile burnu kırmadan da yapılabilmektedir.Burun ameliyatlarında neler yapılır?

 • Burunda bulunan kemer giderilir
 • Burun ucunun görüntüsü değiştirilebilir
 • Burnun kökü ile alın arasındaki açıda veya burun ucu ile üst dudak arasındaki açıda değişiklik yapılabilir
 • Nefes almayı etkileyen sinüzit, polip, devriye septum denilen burundaki yanlış kaynama nedeniyle meydana gelen burun tıkanıklığı veya burun etleri gibi sorunların giderilebilir.

Burun estetiği nedir?

Burun estetiği burnun görünümünü iyileştirmek için yeniden şekil vermek demektir.


Rekonstrüktif konjenital anomalileri ve travma nedenli şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanır. Ayrıca, burun içi deformitelere bağlı burun tıkanıklıkları hafifletmek ve Deviasyon ameliyatları için uygulanan bir ameliyat olan Septoplasti ile birliktede yapılabilir.


Burun estetiği yüz bölgesinin estetiğini belirleyen en önemli unsurdur. Estetik cerrahi alanı içindeki en önemli ameliyat grubunu oluşturan burun estetiği, tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılır. Burun estetiği ameliyatı buruna yeni şekil vermek için uygulanır. Burun ucu kaldırılıp indirilebilir, burun ucu inceltilip sivriltilebilir, veya tam tersi kalınlaştırılabilir, burunda sağa sola eğrilikler varsa düzeltilebilir, burun sırtı çökükse dolgunlaştırılabilir, kambursa fazlalıkları alınabilir, burun delikleri büyükse küçültülebilir, asimetri varsa düzeltilebilir. Burnun şekli ile ilgili problemlerin yanı sıra septum deviasyonu adı verilen iç kıkırdak ve kemik eğrilikleri, buna bağlı nefes alma zorluğu varsa burun estetiği ameliyatı ile birlikte burun deviasyonu ameliyatı da yapılarak nefes almada rahatlama sağlanır. İdeal burun estetiği, buruna yüz ile uyumlu doğal bir şekil vermekle birlikte nefes almayı da rahatlatmalıdır. Bu sağlık açısındanda çok önemlidir.Burun ucu estetiği

Burun yüzümüzün tam ortasında ve imajımız üzerinde en belirgin role sahip olan organımızdır. Kendisini oluşturan kemik, kıkırdak ve deri yapısıyla taşıyıcısına kazandırdığı bu eşsiz katkı kişiye, burnun kendi ve yüz bütünlüğü içinde “toplamda oluşturduğu uyum oranında” bir estetik değer sağlar.

Burun Ameliyatından Önce

Cerrahınız sizi muayene ettikten sonra, uygulamadaki kararları etkileyecek diğer değişiklikleri sizinle görüşecektir. Pek çok örnekte rhinoplasti için tavsiye edilen en erken yaş, burnun gelişiminin yüzde doksanını tamamladığı genç yaşlardır. Daha yaşlı bireylerin durumu, yaşa göre farklılıklar göstermektedir.
İlk görüşme sırasında cerrah uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve gerçekci olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Rhinoplastiye karar vermeden önce düşünülmesi gereken riskler ve masraflar gibi diğer faktörleride cerrahınızla bu görüşmede konuşmalısınız.
Binlerce burun ameliyatı her yıl başarılı olarak yapılmaktadır. Buna rağmen cerrahinin potansiyel risklerinin ve bu ameliyata bağlı spesifik komplikasyonların farkında olmalısınız. Ameliyat, primer olarak, görünümü iyileştirmek için uygulandığında, enfeksiyon gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar oldukça nadirdir. Tam olmayan iyileşme ikinci bir ameliyat gerektirebilir. İyileşme sürecinde ve ameliyat sonrası cerrahınızın bakım önerilerine sadık kalırsanız, komplikasyon meydana riskiniz en aza inecektir.

Burun ameliyatından sonra

Ameliyat sonrasında, ilaçla kolayca kontrol altına alınabilecek biraz ağrınız olabilir. Başınızı hafif yukarıda tutmanız ve operasyon sonrası morluk ve şişliği azaltmak için gözlerinize soğuk kompres yapmanız önerilecektir.
Splint veya alçı on güne kadar burnunuzda kalabilmesine rağmen, genellikle ameliyat sonrasındaki bir hafta içinde çıkarılır. Doktorunuz geceleri splint kullanmanızı tavsiye edebilir. Tamponlar birkaç gün kalabilir. Gözlerin etrafındaki morluklar birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle sonraki iki veya üç hafta içinde gözden kaybolur. Hafif şişlikler aşamalı olarak iner, fakat bazı şişlikler aylarca kalabilir.
Estetik rhinoplastilerin çoğu, burun içinden uygulandığından görünürde skar yani yara izi yoktur. Sadece uca doğru genişleyen burun deliklerini daraltmak için uygulanan prosedürde, her burun deliğinin katlantı yerinde zorlukla görülen dış ortamda skarlar olacaktır.
Burun Ameliyatı sonrası hasta için ani bir değişiklik beklemek gerçekci değildir. Normal iyileşme, en son sonucun belli bir zaman tam olarak anlaşılmayacağı, aşamalı bir süreçtir. Burnun en son hali, haftalar aylar ve hatta bazı hastalarda bir yılda görülemeyebilir.

Burun estetiği ücretleri

Burun estetiği ücretleri dünyanın her yerinde farklı çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilikten en önemlisi de; ameliyatınızı gerçekleştirecek cerrahın kendisine ve yaptığı operasyon sonuçlarına olan güvenidir. Burun estetiği fiyatlarını etkileyen diğer nedenler ise;


 • Burun Ameliyatın yapıldığı il
 • Burun Ameliyatın yapıldığı hastane
 • Burun Ameliyat için kullanılan malzemeler
 • Ameliyattaki uygulanan anestezi türü
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında size sunulacak hizmetler

Sağlık turizmi çerçevesinde böyle bir ameliyat gerçekleştiriliyor ise ulaşım, konaklama gibi masraflarda bu masraflara ilave olacaktır. Eğer ameliyatınız bir düzeltme ameliyatı ise yani daha önce burun ameliyatı geçirmişseniz veya travmaya bağlı olarak burun şekliniz ileri derecede bozuk ise uygulanacak cerrahi işlemler değişmekte, yapılacak cerrahi işlemin süresi artmakta ve kulak, kaburga gibi kıkırdak ihtiyacını karşılayacak bölgelerde ameliyat konusu olarak gündeme gelebilir. Ayrıca dışardan ekstra malzemelerin kullanılacak olması da yine burun estetiği ameliyatı masraflarınızı artırabilir.Kemerli Burun Estetiği

Kemerli burun yapısı, dünya genelinde en sık rastlanılan burun sorunlarından biridir. Yapılan araştırmalar, burun estetiği olmak isteyen hastaların büyük bir kısmının kemerli burun ameliyatı olmak istediğini kanıtlamıştır. Kemerli burun, burun ucunda sarkmalara neden olabilen ya da kemerin düşük olması durumunda yanlara sarkma oluşturabilen bir sorundur. Hem estetik hem de fonksiyonel açıdan bireyleri oldukça rahatsız eden bu sorunun giderilmesi için kemerli burun estetiği ameliyatı tercih edilir.

Kemerli burun estetiği ameliyatı öncesi süreç

Bu ameliyat yapılmadan önce hastaların burun yapısı en ince ayrıntısına kadar incelenir. Yapılacak olan fiziksel muayene soncunda burun ve kıkırdak yapısı incelemeye alınır. Bu yapıya göre ameliyatın yapılacağı tekniğe karar verilir. Kemerli burun estetiği için açık ya da kapalı yöntem uygulanabilir ancak genellikle açık yöntemle yapılan ameliyatlar tercih edilir. Ameliyattan önce yapılması gerekenler ise şöyledir;

Kemerli burun estetiği nasıl uygulanır

Kemerli burun estetiğinde kapalı yöntem uygulanacaksa, hastanın kemerli olan burnuna çeşitli dolgu maddeleri enjekte edilir. Bu maddeler kalcı değildir ve geçici çözüm sağlar. Bu maddeler ile kemerli yapı görünümü yok edilmiş olur. Ancak çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.
Açık kemerli burun estetiği ameliyatında ise hastaların burnu ters V şeklinde açılan kesiler ile ameliyata alınır. Ameliyat sırasında fazlalık olan kemik ve kıkırdak doku törpülenir ve kemerli yapı yok edilmiş olur. Hastaların burnunda çöken kemerli yapı varsa, kulak ya da omurgadan alınacak olan kıkırdak doku ile bu çöken yapının doldurulması sağlanır.
Kemerli burun estetiği uygulanırken hastaların kendi vücutlarından alına kıkırdak doku kullanılır. Ayrıca bu operasyon sırasında burun dikleştirme ve burun ucu kaldırma işlemleri de birlikte yapılabilir. Ancak burun ucunun kaldırılması ve dikleştirilmesi, mutlaka orantılı olarak yapılmalıdır. Ameliyat süresi, ameliyat sırasında uygulanacak işleme göre ortalama olarak 2-3 saat sürer.

Kemerli burun estetiği ameliyatı sonrası süreç

Ameliyatta hastalara genel anestezi verildiği için bir gün hastanede kalmaları istenir. Ameliyatın ilk günü hastaların kalkıp yürümeleri sağlanır. Ameliyattan sonra hastalara alçı ya da tampon kullanımı yapılabilir. Bunların korunması için hastaların burunlarına koruyucu bant takılır. Hastalar, bir gün gözetim altında kaldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

 • Bu ameliyatın ardından morarma, şişlik ve ödem görülmesi normal kabul edilir. Bunlar, zaman içinde kendiliğinden yok olur. Genellikle bir hafta içinde bu etkiler kaybolacaktır.
 • Ameliyatın ardından hastaların ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar reçete edilir.
 • Hastaların burunlarına takılan atel ve tamponlar bir hafta sonra alınır.
 • Hastaların, ödem ve şişliği azaltmak için ilk iki hafta boyunca yatarken sırt üstü yatmaları ve başlarını yüksekte tutmaları tavsiye edilir.
 • Bu ameliyatın ardından hastalar, bir hafta sonra işlerine ve normal yaşamlarına dönebilirler.
 • İyileşeme dönemi 6 ay ile bir yıl arasındadır.
 • Hastalar 3 gün sonra lens kullanımına, bir ay sonra ise hafif çerçeveli gözlük kullanımına başlayabilir. Ağır çerçeveli olan gözlüklerin kullanılması için en az 2 ay beklenmesi gerekir.
 • Ameliyattan 2 hafta sonra hafif tempolu sporların yapılmasına başlanabilir. Daha ağır sporlar için hastaların en az 2 ay beklemesi gerekir.
 • Hamam, sauna, güneş ışınları ve buhar banyosu gibi etkenlerden en az bir ay süreyle uzak durulmalıdır.

Burun ameliyatı çeşitleriKapalı Burun Ameliyatı (İzsiz Ameliyat)

Gelişen teknoloji ve ilerleyen bilimsel yöntemler ile artık kapalı ameliyat yöntemi kullanılarak, iz bırakmadan burun ameliyatı yapılabilmektedir. Bu yöntemde ameliyat burun deliklerinin içerisinden müdahale ile yapılır. Dışarıdan görünen herhangi bir iz kesinlikle olmaz. Açık burun ameliyatına göre daha zor bir ameliyat olduğundan, kapalı ameliyat yapacak hekimin alanında uzman ve tecrübe sahibi biri olmasına dikkat edin.
Bazı burun düzeltmelerinde kapalı ameliyat uygun olmadığından yapılamayabilir, buna hekiminiz karar verecektir.Kırmadan Yapılan Burun Estetiği

Bu ameliyatta, herhangi bir kırma aleti kullanılmaz. Özellikle burun kemerlerinin tedavisinde kırma yöntemi kullanıldığında, kırılan bölgeden farklı yerlerde de çatlamalar meydana gelebiliyordu fakat kırmadan yapılan bu ameliyat ile bu çatlama riskleri ortadan kalkmış oldu.
Bu yöntem Mikromotor denilen endoskopi ile burnun her noktasına kolayca ulaşılarak herhangi bir çekiç veya kesici alet olmadan burun ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede kemiğe kontrol dışı kırık veya çatlamaların yaşanmamasının dışında, hastalarda meydana gelen ödem, morluk veya kanamalarda en aza indirilmiş oluyor. Bu uygulamada endoskopi kameraları 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüktedir.Video Endoskopik Burun Ameliyatı

Bu ameliyat esnasında, 2 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü kamera ile endoskopik video görüşü en hassas dokulara kadar mükemmel sağlamaktadır. Bununla birlikte ameliyatların süresi kısalıyor ve milimetrik boyutta küçüklükte olan noktalara kolaylıkla ulaşılarak en iyi sonucun elde edilmesi sağlanıyor.
Bu ameliyat bir kapalı burun estetiği ameliyatıdır. Burnun deliklerinden müdahale edilerek, dışardan iz kalmaması sağlanır.Dinamik Burun Estetiği

Burun estetiği yapısal ve dinamik olarak iki türlü yapılabilmektedir.
Yapısal burun estetiği burun ucunun sabit, sert ve hareketsiz olmasıdır.
Dinamik burun estetiği ise burun ucunun hareketliliğidir.
Dinamik burun estetiği hemen hemen herkese uygulanabilir. Sadece burun yapısı buna müsait olmayan kişilere uygulanamamaktadır. Yapısal burun estetiğinde bazı sorunlara yol açabilir. Bu biriyle öpüşürken karşı tarafa burun ucunuzun batması, yüz üstü yatamamak, burnunuzu silerken burun ucunun çok sert olması gibi durumlardır. Bunun yanı sıra hareketsiz olan burun ucundan, başka kişilerin burnun estetik olmasının anlaşılıyor olması da hastaların dinamik burun ameliyatını tercih etmelerine sebep olmaktadır.3D Burun Ameliyatı

3 boyutlu olarak, sekiz farklı açıdan hastanın burun fotoğrafının çekilmesi ve buna göre burnunun incelenerek, hastaya en uygun tasarımın yapılmasıdır. Burnun fotoğraflarıyla, yüzün maskesi de hazırlanarak hastaya en küçük ayrıntıya kadar bilgi verilebilmektedir.Tamponsuz Burun Ameliyatı

Bu ameliyatlardan sonra, burnu kaplayan ve kanamaya, morluğa neden olan sargı bezleri kullanılmaz. Ameliyat sırasında burun içinden yapılan zımbalar kullanılır. Bu zımbalar burun ameliyatlarına özel olarak üretilmiştir. Bu ameliyat sonrasında, burunda tıkanıklık olmaz. Tamponlardan kaynaklı kanama ve şişlik riski en aza düşer. Bu alet ile dikişler burun içinden yapılır ve bu dikişler kendiliğinden düşer.Kompozit Burun Ameliyatı

Burundaki deri inceliklerinin veya burunda bulunan doku eksikliklerinin, yağ veya dolgu maddesiyle giderilir. Bu işleme kompozit burun ameliyatı denir.Finesse Burun Ameliyatı

Hastanın burnundaki sadece ince düzeltmeler ile giderilmesi işlemine denir. Bu işlem genellikle, zaten güzel bir şekle sahip burunlara sahip kişilerde yapılır. Küçük değişikliklerle daha iyi duruma getirilmesi işlemidir.

Ankara Estetik Merkezi

Sağlığınızı riske atmayın. Profesyönellerle çalışın.Estetik ameliyatta bizi tercih etmeniz için en önemli unsurlar